Alkomat – czyli mówiąc innymi słowy, tester trzeźwości – to specjalne urządzenie, dzięki któremu można sprawdzić jaka jest zawartość alkoholu we krwi, w organizmie człowieka. Sprzęt ten kojarzy się nade wszystko z użytkowaniem go przez policję, ale oczywiście nie tylko ona może z niego korzystać. Alkomaty są powszechnie dostępnymi produktami i na dobrą sprawę każdy może się w nie zaopatrzyć. Chcąc kupić alkomat, trzeba się nad kilkoma ważnymi kwestiami zastanowić – jakimi, zobacz tutaj.
Kto korzysta z alkomatów?
Jak już zostało zaznaczone powyżej, z alkomatów korzysta nie tylko policja. Takie urządzenie posiada na własność m. in. wielu kierowców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii poruszania się na drogach. Zawsze dzięki temu mogą sprawdzić czy po jakiejś imprezie, na której spożywali alkohol mogą bez obaw usiąść za kółkiem. Trzeba sobie w tym momencie uzmysłowić, że odpowiadają nie tylko za siebie i swoich pasażerów, ale również i za innych użytkowników ruchu. Ponadto alkomaty znajdują się na wyposażeniu licznych firm, gdzie przełożeni chcą mieć pewność co do tego, że ich podwładni są w godzinach pracy trzeźwi. Do rzadkości nie należą bowiem sytuacje, kiedy to w godzinach pracy alkohol jest spożywany przez pracowników lub też pojawiają się oni w firmie, będąc pod wpływem alkoholu i w takim stanie przystępują do wykonywania swoich obowiązków.
Trudno coś takiego tolerować, nic więc zatem dziwnego, że pracodawcy chcą mieć nad pracownikami kontrolę – oczywiście, sprawę przeprowadzania badań alkomatem regulują w tym przypadku stosowne przepisy, do przestrzegania których zobligowany jest każdy pracodawca. Spośród jednostek korzystających z alkomatów można wymienić również i szpitale, gdzie niejednokrotnie trzeba sprawdzić to czy pacjent jest trzeźwy. Podobnych przykładów można podać znacznie więcej. Kluczowym pytaniem na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, decydując się na zakup alkomatu jest pytanie dotyczące zastosowania tego urządzenia – czy będzie ono wykorzystywane do celów prywatnych, czy też profesjonalnych? Co jeszcze warto wiedzieć o alkomatach – zobacz tutaj, a na pewno się przekonasz.
Kryteria zakupowe
Na pierwszy rzut oka dostępne na rynku alkomaty niewiele się między sobą różnią. Nie mniej jednak wygląd i funkcjonalność to dwie całkowicie odmienne sprawy. W rzeczywistości jest tak, że chcąc nabyć urządzenie naprawdę wysokiej klasy, trzeba go szukać w ofercie tylko nielicznych firm. Jeśli alkomat ma być eksploatowany dość intensywnie i służyć przez długi czas, na jakości absolutnie nie opłaca się oszczędzać, gdyż na dłuższą metę taka pozorna oszczędność kompletnie nie zda egzaminu. Cena jest tutaj dosyć ważnym wyznacznikiem jakości, za porządny alkomat, który będzie wskazywał dokładne i miarodajne wyniki trzeba po prostu zapłacić więcej. Rozpiętość cenowa w zakresie tego asortymentu jest zatem ogromna – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Bardzo duże znaczenie odgrywa tutaj także to u jakiego sprzedawcy jest kupowany alkomat.
Powinien być to sprzedawca sprawdzony, z ugruntowana już na rynku pozycją, oferujący opcję skalibrowania sprzętu (specjaliści radzą, aby o taką możliwość zawsze pytać – jeśli sprzedawca jej nie przewiduje, alkomatu trzeba szukać gdzie indziej). Niekiedy zdarza się, że wynik badania przeprowadzonego alkomatem zostaje zakwestionowany – z tego też względu liczy się to czy posiada on ważny atest. O klasie alkomatu decyduje także to jaki sensor został w nim zamontowany. Tutaj wyszczególnić można następujące rodzaje tych urządzeń, a mianowicie alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne oraz modele zaprogramowane na zasadzie kalibracji. Wiarygodny wynik można uzyskać tylko wtedy, kiedy do badania użyty zostanie dobry jakościowo alkomat i gdy odbędzie się ono w ściśle określonym czasie – nie wcześniej niż od 20 do 30 minut od momentu spożycia alkoholu. W przeciwnym wypadku można uzyskać bardo mocno zawyżony wynik, który z faktycznym stanem rzeczy nie będzie miał zbyt wiele wspólnego. Należy też wystrzegać się kupowania urządzeń używanych.
Przede wszystkim – alkomat ma dawać w 100% wiarygodne wyniki. Jak się domyślacie te najtańsze rozwiązania mogą być wadliwe, szybko się psuć i tym samym pokazywać wyniki, które nie są prawdziwe – takie sprzęty należy omijać z daleka. Kolejna kwestia – alkomaty mają ograniczenia co do ilości promili, te tańsze np. do 2 promili, a te droższe do 4 promili. Zastanówcie się jakiego potrzebujecie. Radzę wydać mniej więcej 200-300 złotych.
Znalezienie dobrego alkomatu wcale nie jest specjalnie trudne, byliście w sklepie z tego artykułu? Te sprzęty po 30 złotych raczej odradzam osobom, które chcą mieć 100% pewność wyników. Ale już np. Alkomat AL 6000 Red mogę polecić. Pomiar do 4,00 promili. Pierwsza kalibracja w ciągu pierwszego roku jest całkowicie bezpłatna. Tak więc radzę wyłożyć na alkomat te 300 złotych – wtedy powinno być ok.
O co chodzi z tą całą kalibracją? Sprawdziłem alkomat o którym piszecie – http://panmajster.pl/alkomat-al-6000-red „Każdy alkomat, jako urządzenie pomiarowe w trakcie normalnego użytkowania ulega rozkalibrowaniu. Co jakiś czas, w zależności od modelu, częstotliwości i intensywności użytkowania, alkomat taki wymaga kalibracji serwisowej w specjalnie do tego przygotowanym serwisie. Koszt takiej usługi oscyluje w przedziale od 70 do 140 zł w zależności od modelu alkomatu i firmy przeprowadzającej taką kalibrację.” Możecie mi powiedzieć jak często trzeba przeprowadzić kalibrację zakładając, że sprawdzamy się max raz w tygodniu? Przyznam, że to spora suma, tym bardziej jeśli trzeba byłoby to robić często.