Jak wybrać kocioł olejowy?

Do ogrzewania domów jednorodzinnych są stosowane różne systemy grzewcze. Jednym z nich jest ten bazujących na kotłach olejowych. Jeżeli jednak kogoś interesuje tego rodzaju technika grzewcza, powinien bardzo dokładnie przemyśleć sprawę, ponieważ obecnie wiąże się to z poniesieniem dość wysokich kosztów – olej na opał mocno zdrożał. W każdym bądź razie jest to alternatywa dla ogrzewania gazowego – poza tym na uwadze trzeba mieć równie z to, że nie wszystkie budynki mieszkalne są podłączone do sieci gazu ziemnego. Tak więc w sytuacji, kiedy ogrzewanie gazowe z przyczyn technicznych nie wchodzi w rachubę, jedną z rozważanych opcji jest właśnie ogrzewanie olejowe. O czym należy przy tej okazji pamiętać?

Jaki kocioł będzie najlepszy?

Ogromną zaletą kotłów olejowych jest to, że są one całkowicie zautomatyzowane oraz bezobsługowe – pod tym względem jest to zatem wygodne rozwiązanie. Jeśli w zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość oleju opałowego, kocioł jest w stanie pracować przez długi czas bez żadnych awarii (pod warunkiem oczywiście, że stan techniczny urządzenia jest na bieżąco kontrolowany). Poza tym efekty uboczne spalania nie stanowią w tym przypadku zagrożenia dla środowiska naturalnego. Przy zakupie ważnym parametrem, na który trzeba mieć baczenie jest sprawność kotła olejowego. Przeciętnie mieści się ona w granicach od 92 do około 95 procent (pod tym względem kotły olejowe wypadają gorzej na tle gazowych urządzeń kondensacyjnych, gdzie sprawność sięga nawet 110 procent).

Rzecz jasna na takie parametry liczyć można jedynie w przypadku sprzętu pochodzącego od renomowanych producentów – co prawda trzeba za niego więcej zapłacić, ale z drugiej strony kupując tańszy kocioł o niższej sprawności, oszczędność jest tylko pozorna, gdyż koszty eksploatacji będą znacznie wyższe. Ten aspekt koniecznie trzeba mieć na względzie przy podejmowaniu decyzji. Kotły olejowe są stosunkowo wydajne – ale nie tak jak kondensacyjne gazowe. Aby technika grzewcza, w której zastosowanie znajdują kotły olejowe sprawnie funkcjonowała, woda powrotna powinna odznaczać się niższą temperaturą aniżeli temperatura wody w instalacjach wykorzystujących kotły gazowe. Niezbędne jest przy tym zamontowanie w pomieszczeniach większych pod względem gabarytowym grzejników.

Ważne parametry

Kupując kocioł olejowy, trzeba zastanowić się nad tym czy ma mieć on otwartą, czy też zamkniętą komorę spalania. Te drugie rozwiązanie jest znacznie lepsze. Raz, że komfort korzystania z takiego urządzenia jest większy, dwa – jest to też znacznie bezpieczniejsze. Kolejną kwestią jest funkcjonalność urządzenia. W sprzedaży dostępne są zarówno jedno-, jak i dwufunkcyjne kotły olejowe. Modele jednofunkcyjne są przeznaczone tylko i wyłącznie do ogrzewania budynku, z kolei dwufunkcyjne umożliwiają również podgrzewanie wody do celów użytkowych. Decydując się na kocioł dwufunkcyjny, nie wolno zapomnieć o zamontowaniu w instalacji grzewczej specjalnego wkładu z akumulacją ciepła (częściową bądź całkowitą). Kotły zasilane olejem są w przeważającej większości urządzeniami stojącymi. Można jednak nabyć i niewielkie modele o małej mocy określane mianem kotłów mieszkaniowych – znajdują one zastosowanie w zabudowach kuchennych.

Bezwzględnie należy zwrócić także uwagę na to czy kocioł wyposażony jest w termometr służący do kontrolowania temperatury spalin. Dlaczego to takie ważne? Z prostego powodu – im bowiem temperatura ta jest wyższa, tym mniej wydajna jest praca urządzenia i tym wyższe koszty związane z jego utrzymaniem. Ten parametr trzeba sprawdzać na bieżąco. Zalecenia są na ogół takie, aby temperatura spalin nie przekraczała 220 stopni Celsjusza, ale by też nie była niższa niż 160 stopni. Nie bez znaczenia jest to w jakiego rodzaju palniki są wyposażone kotły olejowe (pod względem konstrukcji całkowicie różnią się one od palników w piecach gazowych). Można wymienić między innymi palniki wentylatorowe wysokociśnieniowe, z  funkcją odparowywania oleju oraz inżektorowe. Aby palnik pracował jak należy, olej opałowy powinien być naprawdę dobrej jakości.

 

Leave a Reply