O ogrzewaniu kominkowym

Ogrzewanie kominkowe ma w dzisiejszych czasach coraz więcej zwolenników. Kominek stanowi przede wszystkim źródło ciepła w domu (również główne, jeśli zostanie zamontowany system rozprowadzający ciepło do wszystkich pomieszczeń w budynku), ale traktowany jest także jako elegancka i bardzo atrakcyjna dekoracja. Wybór odpowiedniego kominka nie jest prostą sprawą, trzeba jej poświęcić sporo czasu, a z podejmowaniem decyzji nie ma co się zbytnio śpieszyć, gdyż skutki tego mogą być później fatalne. Każdy kto postanowił zamontować kominek zastanawia się jakimi kryteriami kierować się pry wyborze – o tym przeczytasz tutaj.
Istotne kryteria
kotły olejoweNowoczesne wkłady kominkowe produkowane są ze stali lub z żeliwa. Stalowe szybko oddają ciepło do pomieszczenia, jednakże równie prędko się wychładzają. Żeliwne natomiast nagrzewają się powoli, ale z drugiej strony dłużej trzymają ciepło. Modele stalowe są zazwyczaj tańsze, stąd też wzbudzają większe zainteresowanie ze strony klientów. Nie ma co ukrywać – aspekt finansowy dla wszystkich jest bardzo ważny i to najczęściej cena właśnie przeważa o wyborze takiego, a nie innego modelu. Nie oznacza to jednak wcale, że tylko nią należy się kierować. Jeśli nie zostaną uwzględnione pewne parametry, trudno będzie mówić o efektywnej i wydajnej pracy kominka.
Bardzo ważna jest zatem wydajność wkładu – im wyższa, tym lepiej obecnie mieści się ona w przedziale od 50 do 80 procent. Im wydajniejszy i lepszy jakościowo kominek, tym więcej trzeba za niego zapłacić – ale zważywszy na to, że jest to inwestycja długoterminowa, wydatek się opłaca. Następnym ważnym parametrem jest moc nominalna. Wyraża się ją w kilowatach. Przy tej okazji nie wolno zapominać o tym, że podawana przez producenta moc nominalna wkładu jest efektem testów przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych – te zaś są zupełnie inne aniżeli rzeczywiste. Pod kątem wielkości kominek musi być dopasowany do pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany, dlatego trzeba zwracać uwagę na wielkość paleniska. O pozostałych kwestiach przeczytasz tutaj.
Funkcjonalność wkładu
Najbardziej wydajne wkłady kominkowe posiadają paleniska zamknięte i one właśnie wzbudzają największe zainteresowanie. Wśród nich znajdują się modele imitujące kominki z paleniskami otwartymi. Istotne jest także to w jaki sposób wkłada się do kominka drewno i jak usuwa się popiół będący efektem spalania. Drzwiczki we wkładach kominkowych otwierają się przeważnie z boku, ale są też warianty w postaci drzwiczek otwieranych z góry czy zamontowanych za paleniskiem. Co się zaś tyczy usuwania popiołu, to może to być albo system odprowadzania go do pomieszczenia znajdującego się na niższej kondygnacji lub wybieranie tradycyjne, czyli za pomocą szufli.
O funkcjonalności – a co za tym idzie, także i cenie – wkładu decyduje też to jak regulowany jest proces spalania. Wato ponadto kilka słów poświęcić frontom kominkowym, albowiem są one tymi elementami, które w największym stopniu przesądzają o walorach estetycznych. Kształty są rozmaite – proste, zaokrąglone etc., utrzymane w różnych stylach – bardzo nowoczesnym, klasycznym, retro itd. Front może mieć wykończenie m. in. wykonane z brązu, mosiądzu, chromi i niklu itp. Kolorystyka – do wyboru, chociaż przeważnie dominuje czerń. Koniecznie też trzeba pomyśleć o odpowiedniej obudowie kominka. Bardzo pięknie prezentuje się np. obudowa z cegieł czy z kamienienia naturalnego, warto poradzić się w tej kwestii projektanta wnętrz. Przy montażu kominka trzeba oczywiście pamiętać o wielu sprawach. Przewód kominowy musi posiadać stosowną wysokość oraz szerokość, liczy się lokalizacja wkładu, a także zachowanie pewnych odległości od ścian. Jeżeli komuś marzy się ogrzewanie kominkowe, najlepiej będzie, jeżeli uwzględni ten fakt już przy projektowaniu domu. O wiele łatwiej będzie wówczas zrealizować takie przedsięwzięcie aniżeli w domu gotowym, wykończonym, kiedy to może się niespodziewanie okazać, że za dużo jest przeszkód stojących na drodze do spełnienia marzeń o posiadaniu własnego kominka.

Leave a Reply