W jakim celu segreguje się odpady?

„Ekologia” jest w dzisiejszych czasach czymś zdecydowanie więcej niż tylko słowem kojarzonym ogólnie z ochroną środowiska. Tematy z tego obszaru są bardzo często poruszane w środkach masowego przekazu – sporo mówi się w tym kontekście o segregowaniu odpadów. Dlaczego jest to takie ważne? Z wielu powodów, aczkolwiek chodzi przede wszystkim o odzyskiwanie surowców wtórnych – czyli takich odpadów, które najpierw zostały posortowane, następnie oczyszczone, a na koniec ponownie wykorzystane. Co należy wiedzieć na temat recyklingu – zobacz tutaj.
Efektywna segregacja
Od paru już lat na osiedlach mieszkaniowych wystawione są specjalne pojemniki na odpady, do których wrzuca się oddzielnie szkło, plastik, papier oraz śmieci komunalne (takie jak np. resztki jedzenia). Takowe pojemniki coraz częściej zaczynają się też pojawiać na terenach prywatnych posesji, chociaż wciąż jeszcze sporo osób podchodzi do tego tematu po prostu lekceważąco. Aby segregacja była efektywna i przynosiła wymierne korzyści, trzeba sortować odpady już na etapie domowym. Tu pojawia się zwykle najwięcej problemów, ponieważ ludzie nierzadko uważają to za coś zbędnego i niepotrzebnego. Rzecz jasna się mylą – wynika to przeważnie nie tylko z ich lenistwa, ale też z niewiedzy i braku ekologicznej świadomości, która u Polaków wciąż jest stanowczo za niska. Posortowane odpady są poddawane recyklingowi, który pozwala chronić naturalne zasoby – te zaś nie są nieograniczone.
Dla zobrazowania sytuacji można podać przykład, że aby uzyskać tonę papieru, trzeba ściąć około 20 drzew. Ktoś powie, że to wcale nie tak dużo, ale trzeba brać poprawkę na to, że na całym świecie produkuje się mnóstwo rzeczy z papieru – wtedy patrzy się na to przez zupełnie inny pryzmat. Każdy z nas codziennie kupuje mnóstwo produktów w opakowaniach szklanych – ich produkcję w skali roku w naszym kraju liczy się w setkach ton. Najczęściej lądują one na wysypisku, a przecież to znakomity materiał nadający się do ponownego przetworzenia. Podobnie jest również z aluminiowymi puszkami. Na co jeszcze powinno się zwracać uwagę przy selekcjonowaniu śmieci – zobacz tutaj.
Na co zwracać uwagę?
Koniecznie trzeba uzmysłowić sobie to, że pojemniki na odpady są stosowane w konkretnym celu. Dlatego też na uwagę zasługuje to, co do nich trafia – nierzadko są to takie rzeczy, których tam nie powinno być. W pojemnikach przeznaczonych na makulaturę często można znaleźć plastikowe torebki, kawałki folii, kartony po mleku lub sokach itp. Z kolei do pojemników na szkło wyrzucane są niejednokrotnie zużyte żarówki, potłuczona porcelana czy kawałki szkła. Pomóc środowisku można również poprzez zakup produktów w odpowiednich opakowaniach – o wiele prościej jest wówczas segregować śmieci. I tak wskazane jest unikanie plastikowych butelek – nie są one ekologiczne. Jedna butelka z plastiku rozkłada się kilkaset lat.
Na wysypiska trafiają także niebezpieczne odpady takie jak m. in. środki czyszczące, aerozole, żywice, akumulatory, zużyte baterie, zużyte oleje, kleje, przeterminowane leki itd. Tego typu odpadów nie wolno wyrzucać wraz z innymi śmieciami – wiele punktów organizuje ich zbiórkę. W licznych sklepach są umieszczane pojemniki na zużyte baterie. Powszechnie spotykanym w polskiej rzeczywistości zjawiskiem jest palenie śmieci. Ci, co mają własne działki lub ogrody często tak robią, chociaż jest to absolutnie niedopuszczalne, albowiem skutkiem ubocznym tego procederu jest powstawanie szkodliwych dla środowiska substancji. Nie brakuje też i takich osób, dla których najprostszym sposobem na pozbycie się śmieci z własnego podwórka jest wywiezienie ich do lasu. Jest to karalne, ale niestety, w Polsce przepisy to jedna sprawa, a ich egzekwowanie – to już coś całkowicie odrębnego. Wszyscy powinni sobie uświadomić, iż segregowanie oraz recykling odpadów leżą we wspólnym interesie. W tak szybkim tempie nie zdążymy się nawet obejrzeć jak przestaną istnieć lasy, gdzie miło jest pojechać na spacer, a naturalne złoża zostaną wyeksploatowane do takiego stopnia, że za najdrobniejszą rzecz będziemy musieli płacić sporo pieniędzy.

Leave a Reply