Wybór kotła kondensacyjnego

Kotły kondensacyjne są urządzeniami, dzięki którym określenie takie jak technika grzewcza nabiera zupełnie innego, bardzo nowoczesnego znaczenia. W każdym bądź razie wzbudzają one spore zainteresowanie wśród klientów przede wszystkim z uwagi na to, że są wydajniejsze aniżeli tradycyjne kotły centralnego ogrzewania. Z jednej strony to większy wydatek, ale z drugiej – zupełnie inny komfort użytkowania. Zdecydowanie najlepsze rezultaty przynosi zamontowanie kotła kondensacyjnego, kiedy instalacja CO jest przystosowana do tego, by pracować w niskich temperaturach. Jeżeli zatem ktoś ma ogrzewanie podłogowe bądź o takowym myśli, zakup kotła kondensacyjnego będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Jak działają kotły kondensacyjne?

Oczywiście, jeżeli u kogoś w domu jest wysokotemperaturowa instalacja CO, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w opisywane tutaj urządzenie. Trzeba tylko o kilku sprawach pamiętać. W takim układzie wskazane jest, aby kocioł podłączony został do czujnika temperatury zewnętrznej. Dzięki temu w instalacji będzie znajdować się woda o odpowiedniej temperaturze, zaś straty ciepła będą zminimalizowane. Zresztą, w przypadku instalacji niskotemperaturowych zaopatrzenie się we wspomniany czujnik również jest wskazane (mówi się o nim jako o regulatorze pogodowym). Technika grzewcza z zastosowaniem kotła kondensacyjnego jest bezpieczna dla użytkowników, ponieważ urządzenia te są wyposażone w zamknięte komory spalania. Oznacza to, że powietrze niezbędne w procesie spalania nie jest pobierane z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, ale z zewnątrz budynku. Tam również trafiają efekty uboczne spalania.

Konieczne jest zatem zamontowanie wkładu kominowego – czasami trzeba po prostu stary zastąpić nowym. Na rynku mamy spory wybór w zakresie kotłów kondensacyjnych. Każdy z producentów tego rodzaju urządzeń posiada w swojej ofercie rozmaite modele, trzeba więc dobrze zastanowić się nad wybraniem tego najlepszego. Rzecz jasna najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest moc urządzenia. Musi ono zapewnić domownikom komfort termiczny, a także wygodę, jeżeli chodzi o korzystanie z ciepłej wody. Liczą się tu więc rozmaite aspekty jak chociażby powierzchnia domu czy liczba znajdujących się w nim punktów poboru wody.

Co jest ważne przy podejmowaniu decyzji zakupowej?

Przy wyborze konkretnego modelu bardzo ważna jest jego trwałość. Ta zaś zależy w ogromnym stopniu od tego jakie materiały zostały wykorzystane do wyprodukowania pieca. Obecnie zastosowanie znajduje tu przeważnie wysokiej jakości stal nierdzewna. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na kotły, które mają wbudowane elementy takie jak między innymi pompa centralnego ogrzewania, zasobnik ciepłej wody czy zawór bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać o tym, że zewnętrzne zasobniki wody wymagają dodatkowego miejsca – nie zawsze można sobie pozwolić na jego wygospodarowanie, tym bardziej trzeb zwracać uwagę na to czy takowa część stanowi integralny element kotła. O mocy była już co prawda mowa powyżej, niemniej jednak istotną informacją jest ta dotycząca mocy minimalnej na jakiej kocioł jest w stanie funkcjonować.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ wówczas o wiele łatwiej jest przystosować urządzenie do aktualnych potrzeb budynku oraz domowników. Tyczy się to nawet tych sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na ciepło do największych nie należy. Palnika nie będzie trzeba wtedy zbyt często włączać, kocioł będzie ciszej pracował, a co za tym idzie – wydłużona zostaje w ten sposób jego żywotność. W zależności od marki urządzenia i jego klasy, a także od tego czy jest prawidłowo eksploatowane i systematycznie konserwowane zależy jego trwałość. W przypadku funkcjonalnych kotłów najwyższej klasy żywotność ta wynieść może nawet 20 lat. Przed zakupem trzeba oszacować opłacalność całej inwestycji. Aspekt ekonomiczny odgrywa tu bardzo ważną rolę, więc przeprowadzenie stosownych kalkulacji jest niezbędne. Ponadto trzeba jeszcze zastanowić się nad tym jakiego rodzaju kocioł będzie w danym przypadku najlepszy – wiszący czy stojący.

 

Leave a Reply