O czym pamiętać przy wyborze altany drewnianej?

Na wyposażanie ogrodu składa się bardzo wiele elementów. Nie wystarczy w takim miejscu posadzić jedynie odpowiednie rośliny – potrzebna jest również m. in. ogrodowa architektura, a na nią składa się wiele rozmaitych części. Całość musi być rzecz jasna starannie przemyślana – to bardzo ważne, jeśli ogród ma spełniać swoje funkcje w należyty sposób przez wiele lat. Spośród wspomnianych elementów wyposażenia z cała pewnością należy wymienić altany – większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie ogrodu bez nich. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu.
Popularne modele altan
Stosowanie altan w ogrodach może się poszczycić bardzo długą historią. Zaznaczyć jednakże w tym momencie trzeba, że kiedyś służyły one zupełnie innym celom aniżeli ma to miejsce obecnie. Przede wszystkim dawniej nie kojarzono ich z odpoczynkiem, spełniały one raczej funkcje schowków. Zwrócić przy tym należy również uwagę na to, że początkowo altanki były obiektami murowanymi, dopiero później zaczęto im przypisywać zupełnie inna rolę, a to pociągnęło za sobą także i to, że do ich budowy zaczęto wykorzystywać zupełnie inne surowce. Mowa tu rzecz jasna o drewnie. W chwili obecnej, mówiąc o altankach ogrodowych, ma się na myśli obiekty drewniane. Oczywiście, spotykane są także i warianty murowane czy nawet metalowe, niemniej jednak zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są wersje drewniane.


Generalnie rzecz biorąc, drewno w ogrodzie ma bardzo wiele rozmaitych zastosowań – altana jest tylko jednym z nich. Nie dzieje się tak oczywiście bez powodu, należałoby wspomnieć w tym momencie o bardzo wielu właściwościach drewna. Przede wszystkim jest ono surowcem naturalnym – sam już ten fakt jak najbardziej predysponuje je do zastosowania w ogrodzie. Nie od dzisiaj jest wiadome, że w otoczeniu naturalnych materiałów człowiek czuje się po prostu dobrze i komfortowo. Drewno jest bardzo przyjemne w dotyku – i to bez względu na porę roku. Nabiera to szczególnego znaczenia zwłaszcza latem – nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Poza tym amortyzuje upadki, więc jeśli ktoś ma małe dzieci, to jest to dla niego sprawą bardzo istotną. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat – o tym przeczytasz tu.
Jakość altan
Bardzo wygodną rzeczą jest w dzisiejszych czasach to, że nie trzeba zajmować się budowaniem altany od podstaw. Ma to naturalnie wiele plusów – jak chociażby to, że projektując altanę, można idealnie dopasować ją do swoich własnych potrzeb i oczekiwań. W przypadku gotowych modeli takiej możliwości niestety nie ma, aczkolwiek różnorodność w zakresie tych modeli jest na tyle ogromna, że każdy jest w stanie znaleźć taki, który najbardziej będzie mu pod różnymi względami odpowiadał. Jak wiadomo, gotowa altana jest inwestycją na wiele długich lat. Dlatego też jej wybór w żadnym wypadku nie powinien być przypadkowy. Musi się ona odznaczać wysoką jakością, albowiem to ona właśnie stanowi gwarancję długoletniego i bezpiecznego użytkowania. Co decyduje o jakości? Wspomnieć tu nade wszystko trzeba o dwóch najważniejszych czynnikach. Po pierwsze – klasa drewna. Nie tylko jego gatunek odgrywa spore znaczenie. Najczęściej do budowy altan używa się drewna świerkowego lub sosnowego – to powszechnie dostępne odmiany, na dodatek przystępne pod względem cenowym.
Oprócz tego altany mogą być dostępne w bardziej ekskluzywnych wersjach, przykładowo z drewna dębowego, modrzewiowego czy nawet egzotycznego – z tym, że za takie modele trzeba zapłacić znacznie więcej. Niezwykle istotna jest także klas drewna zastosowanego do produkcji altan. Trzeba koniecznie rozglądać się za modelami wykonanymi z drewna najwyższej klasy. Drugim najważniejszym czynnikiem przeświadczającym o jakości altany jest jej wykonanie. To jak wykończone zostały poszczególne elementy nabiera ogromnego znaczenia. Nie wolno także zaopatrywać się w altany byle gdzie. Najlepsze są sprawdzone sklepy cieszące się zaufaniem ze strony klientów. Nie muszą być to wcale sklepy stacjonarne, z powodzeniem mogą zastąpić je sklepy prowadzące sprzedaż za pośrednictwem Internetu – jak dla przykładu sklep Ogrodosfera.

Leave a Reply