Ogrzewanie ścienne i podłogowe z miedzianymi rurami

Wybór ogrzewania ściennego oraz podłogowego, w którym zastosowanie znajdują zastosowanie miedziane rury nie należy do łatwych. Jest podyktowany różnymi przesłankami, które koniecznie trzeba mieć na uwadze. Jednakże tego rodzaju technika grzewcza znajduje powszechne zastosowanie. Miedziane rury nie bez powodu zresztą są wykorzystywane w powyższych systemach. Odznaczają się one bowiem dość dużą elastycznością, a oprócz tego są trwałe i do tego świetnie przewodzą ciepło. W praktyce wykorzystywane są rury, które muszą spełniać określone wymogi. W każdym bądź razie warto wiedzieć więcej na temat używania rur z miedzi w systemach ogrzewania podłogowego oraz ściennego.

Miedź w systemach grzewczych

Zacząć należy od tego, że w obydwu wymienionych systemach rury są łączone dzięki specjalnym łącznikom zaciskowym. Wszystkie rury w całym systemie posiadają taki sam przekrój. Są także w wysokim stopniu uodpornione na procesy korozyjne, a także na podwyższone temperatury. Bardzo ważne jest także to, że miedź jest metalem przyjaznym dla naturalnego środowiska. Na cele związane z recyklingiem można ją wykorzystywać w stu procentach. W systemach ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzają się miękkie rury wykonane z tego surowca. Mają postać kręgów chronionych przez osłonki z tworzyw sztucznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również cienkościenne rury kompozytowe z miedzi. W przeciwieństwie do rur tradycyjnych są one nie tylko o połowę lżejsze, ale i o kilkadziesiąt procent tańsze. Nie oznacza to jednak wcale, że są gorsze w eksploatacji – nic bardziej mylnego.

Jeżeli natomiast chodzi o ogrzewanie ścienne, to w dużym zakresie przypomina ono te podłogowe. Chodzi w tym momencie głównie o charakter pracy – w obu przypadkach jest on podobny. Tego typu technika grzewcza sprawdza się w szczególności w większych pomieszczeniach, gdzie samo ogrzewanie podłogowe to zdecydowanie za mało – potrzebuje wsparcia, w przeciwnym wypadku straty ciepła będą stanowczo zbyt znaczące, co w rezultacie przełoży się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Ogrzewanie ścienne ma poza tym ten plus, że w okresie letnim może być ono wykorzystywane do tego, aby w pomieszczeniach obniżać temperaturę.

Ścienne ogrzewanie panelowe

Mówiąc o ogrzewaniu ściennym, nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o gotowych panelach grzewczych, które coraz częściej są stosowane zamiast grzejników w tradycyjnej postaci. Są one przeznaczone do szybkiego montażu. Zainteresowanie nimi to zasługa licznych zalet, którymi się odznaczają. Ponieważ ich temperatura robocza jest niższa aniżeli w przypadku zwykłych grzejników, wyeliminowane zostaje zjawisko, efektem którego są różnice termiczne pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Wpływa to nie tylko na komfort osób przebywających w tych pomieszczeniach, ale również i na to jak funkcjonuje cała instalacja grzewcza. Pompy ciepła czy też kotły kondensacyjne – w zależności od tego, co w danym budynku jest zamontowane, pracują po prostu sprawniej i są w mniejszym stopniu narażone na szybkie zużywanie się.

W panelach grzewczych stosuje się cienkościenne rury miedziane składające się z dwóch warstw. Zabezpieczone są one warstwą z tworzywa sztucznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu łączenie pojedynczych paneli przebiega sprawniej. Podobnie jest także z kwestią podłączenia ich do przewodów, które odpowiadają za rozprowadzanie wody używanej do celów grzewczych. Opisywane tutaj panele nadają się do montażu na rozmaitych rodzajach ścian. Świetnie sprawdzą się zatem i na murowanych, dosyć masywnych powierzchniach ściennych, jak i na ściankach działowych o szkieletowej konstrukcji. Jeżeli ktoś ma dom z poddaszem, z powodzeniem może tam zainstalować panele. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania ściennego, mogą one latem przyczyniać się do obniżania temperatury w pomieszczeniach. Generalnie rzecz biorąc, system ogrzewania ściennego bądź podłogowego z zastosowaniem miedzianych rur jest droższy od standardowego. Z drugiej zaś strony takowa inwestycja naprawdę się opłaca, a wydatki na nią poniesione zwracają się szybko.

Leave a Reply